AATD a COVID-19: na čo si dať pozor počas pandémie?

Americká nadácia Alpha-1 Foundation, ktorá sa dlhodobo venuje pacientom s deficitom α-1 antitrypsínu (AATD), vydala aktualizované odporúčania týkajúce sa ochorenia COVID-19.

 

Pacienti s pľúcnymi alebo srdcovými ochoreniami, prípadne diabetom, a tiež osoby staršie ako 65 rokov patria medzi rizikové skupiny z hľadiska nákazy a závažnosti priebehu ochorenia COVID-19 vyvolaného novým koronavírusom SARS-CoV-2. Pacienti s AATD majú veľmi často práve pľúcne ťažkosti, preto by prevencii ochorenia mali venovať zvýšenú pozornosť. Odporúča sa sledovať odborné informácie v médiách a v prípade akýchkoľvek nejasností spojených s vašou chorobou a súčasným pandemickým stavom, kontaktovať telefonicky lekára.

 

Dbajte na všeobecné preventívne opatrenia

 

V rámci prevencie udržujte odstup aspoň 2 metre od ostatných osôb, zvýšenú hygienu rúk a, v Slovenskej republike povinne, noste rúško zakrývajúce ústa a nos. Pripomeňme si niekoľko základných odporúčaní:

 

  • Čo najviac sa vyhýbať uzatvoreným priestorom a miestam so zvýšenou koncentráciou osôb, to sú predovšetkým obchody alebo verejná doprava.
  • Nákup môžete zaistiť aj prostredníctvom donáškovej služby ponúkanej priamo obchodom alebo pomocou dobrovoľníkov. Pokiaľ idete do obchodu, snažte sa ísť jednotlivo, nie celá rodina.
  • Vyhnite sa kontaktu s osobami trpiacimi respiračným ochorením (vrátane nádchy…), teplotou, bolesťou svalov…
  • Snažte sa maximum záležitostí (lekár, úrady…) vybaviť telefonicky, online alebo odložiť.
  • Nevyhýbajte sa (podľa svojich možností) fyzickým aktivitám, ak ste však vonku, nezabúdajte na rúško a odstup od ostatných osôb.
  • Nedotýkajte sa tváre (ani rúška).
  • Na exponované povrchy (kľučky, mobilný telefón…) používajte dezinfekciu.
  • Pravidelne si umývajte ruky – aspoň 20 sekúnd, vodou aj mydlom, dbajte aj na chrbty ruky, končeky prstov a pokožku medzi prstami a zápästie.
  • Ak si nemôžete umyť ruky, použite dezinfekciu s aspoň 60 % alkoholom.

Aké špecifické opatrenia platia pre pacientov s AATD?

U pacientov s AATD je pravdepodobné zvýšené riziko spojené s COVID-19. Najmä pri pľúcnom ochorení sa predpokladá závažnejší priebeh choroby, no zvýšená opatrnosť platí aj pre pacientov s pečeňovým postihnutím.

Symptómom, ktorý pomôže odlíšiť infekciu COVID-19 od bežnej exacerbácie chronickej choroby, je zvýšená teplota. Tá pri infekcii koronavírusom trvá obvykle niekoľko dní, prípadne sa objaví horúčka – potom nezáleží na tom, ako dlho trvá. Odporúča sa teda sledovať telesnú teplotu a v prípade, že sa pacient cíti slabý, chorý, kontaktovať telefonicky lekára. V prípade, že často kašlete, snažte sa o pravidelnú výmenu rúška zakrývajúceho nos a ústa, aby čo najviac plnili svoju funkciu. Naopak, v týchto prípadoch prekonzultujte s lekárom, či je pre vás vhodný respirátor, pretože ten umožňuje šírenie kvapôčok do vášho okolia.

 

Odborníci vypracovali na základe doterajších skúseností nasledujúce odporúčania pre pacientov s AATD:

 

  • Pacienti s pečeňovým alebo pľúcnym postihnutím AATD majú zvýšené riziko komplikovaného priebehu COVID-19.
  • Predpokladá sa, že pacienti bez pľúcneho alebo pečeňového ochorenia nemajú oproti bežnej populácii zvýšené riziko komplikácií spojených s COVID-19, ani v prípade vážneho deficitu AAT (2 abnormálne gény pre AAT). To isté platí pre osoby s jedným abnormálnym génom bez pľúcnych alebo pečeňových ťažkostí.
  • Americká asociácia Plasma Protein Therapeutics Association uviedla, že nie je riziko prenosu COVID-19 infúziami s plazmou alebo jej derivátmi. Obavy by teda nemali mať ani pacienti s augmentačnou terapiou.
  • V USA sa odporúča udržiavať si mesačnú zásobu augmentačnej terapie a zaistiť si tiež dostatok príslušenstva k oxygenátoru, ak ho používate. Informujte sa vo svojom konkrétnom zdravotníckom zariadení o miestnych možnostiach.
  • Pri domácej aplikácii infúzií s augmentačnou terapiou dbajte na starostlivú hygienu všetkých používaných povrchov a rúk.
  • Ak máte obavy z augmentačnej terapie, môžete sa skúsiť dohodnúť s lekárom na zdvojení dávky s tým, že nasledujúce podanie vynecháte. Efekt bude pravdepodobne nižší než pravidelná týždenná aplikácia, ale lepší, než keby ste mali dávku celkom vynechať.
  • Ak máte diagnostikovaný COVID-19 alebo máte príznaky tohto ochorenia a čaká vás infúzia augmentačnej liečby v nemocnici alebo doma zdravotnou sestrou, s predstihom informujte všetkých zúčastnených a postupujte podľa pokynov, ktoré prípadne dostanete.
  • Ak si infúziu augmentačnej terapie podávate sami, bez asistencie sestry, balenie, ktoré si prinesiete domov, najskôr vydezinfikujte.
  • Ak ste po transplantácii pľúc alebo pečene, pokračujte v užívaní imunosupresív (liekov potlačujúcich imunitu) a dôsledne dodržujte všeobecné pokyny prevencie ochorenia.
  • Ak ste po transplantácii pľúc alebo pečene a objavia sa u vás príznaky infekcie COVID-19, kontaktujte transplantačné centrum.

Sledujte aktuálny stav a dbajte na zvýšené preventívne hygienické opatrenia aj v prípade, že dôjde k poklesu výskytu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike.