Leto je tu

S netrpezlivosťou sme vyzerali prvé letné dni a čakali sme na slnko, teplo, rozkvitnuté lúky a všetko, čo letné obdobie prináša. A leto za nami opäť prišlo v plnej kráse. Prinieslo nám však aj starosti, nám, ktorí sme chorí a „zadýchavame sa“.

Nárast denných a nočných teplôt v slnečných dňoch so sebou prináša aj zdravotné riziká pre rôzne skupiny obyvateľov. Ide najmä o ľudí chorých, ako sme my, pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

 

Pobyt vonku?

Áno, ale všetkého s mierou. Vyhľadávajme iba tienisté miesta. Pobyt na priamom slnku je v týchto sparných dňoch úplne nevhodný, vyhýbajme sa mu a chráňme sa v tieni. Pri chronickom ochorení dýchacích ciest je potrebné obmedziť vychádzky. Nevychádzajme, pokiaľ možno, v poludňajších a odpoludňajších hodinách. Svoj byt vetrajme vo večerných, nočných alebo ranných hodinách.

 

Pitný režim?

Dôsledné dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité. Musíme zvýšiť konzumáciu nealkoholických nápojov, a to až na tri a viac litrov denne. Najlepším nápojom je voda (pramenitá alebo z kohútika). Ďalšími vhodnými nápojmi sú čaje (zelené, bylinkové, ovocné). Nápoje by to mali byť predovšetkým nesladené, bez prísad kofeínu a ďalších stimulantov. Je vhodné kombinovať minerálky s tekutinami obohatenými o vitamíny.

Do jedálneho lístka môžeme zaradiť aj riedené ovocné či zeleninové šťavy alebo smoothie, ktoré obsahujú množstvo vitamínov a vlákninu. Pitie kávy obmedzíme na max. 2 – 3 šálky za deň.

 

Jedlo?

Niektorí ľudia, skôr vo vyššom veku, nemajú v horúčave chuť do jedla. Ak nás však apetít predsa len neopúšťa, vyhnime sa výdatným a mastným jedlám a nahraďme tieto pokrmy hlavne ovocím a zeleninou. Pri výbere dáme prednosť takým druhom, ktoré obsahujú veľké množstvo vody, napr. melónu alebo čerešniam.

 

Fyzická záťaž?

Je dôležité vyvarovať sa prílišnej fyzickej záťaži, hlavne tej, ktorá je spojená so stratou tekutín a so zvýšením vnútornej teploty. Práve do takého stavu sa môže dostať aj zdravý človek pri obľúbenej práci v záhradke a pri zbere sezónneho ovocia. A človek chorý musí byť o to obozretnejší.

V tropických teplotách je zo všetkého najlepšie relaxovať a neprepínať sa. Ak je potrebné urobiť niečo v záhradke alebo si zájsť na úrad, naplánujme si to na ráno či večer, keď bude chladnejšie. Aj samotná rýchla chôdza alebo dobiehanie električky sú pre telo naraz veľkou záťažou, pretože sú oveľa viac namáhané srdce a cievy.

 

 

Ničivá nespavosť?

Horúce dni sú pre ľudí veľkou stresovou záťažou nielen z hľadiska biologického, ale aj psychického. Mladí ich znášajú oveľa lepšie ako malé deti či starí ľudia. A chorí ich znášajú s veľkými ťažkosťami. Prípadné psychické problémy sa zvyšujú dehydratáciou, t. j. „vysušením organizmu“.

So stúpajúcou ortuťou teplomera pribúdajú tí, ktorí pociťujú náhlu psychickú tieseň. Trápi nás úzkosť, nervozita, podráždenosť a nespavosť, ktorá všetky vymenované ťažkosti ďalej znásobuje. Stresujúce je aj to, že ani v noci si telo od vysokých teplôt neodpočinie.

 

Klimatizované priestory?

Pozor na zmeny teplôt pri pobytoch v klimatizovanom prostredí a v horúčave – rozdiely oboch teplôt by nemali byť väčšie ako 5 stupňov C.

 

 

Úpal alebo úžeh?

Úpal je choroba z prehriatia. Nemusí byť dôsledkom pôsobenia priamych slnečných lúčov, postačuje horúce dusné počasie s vysokou vlhkosťou vzduchu. Prejavuje sa slabosťou, neistou chôdzou, zastavením potenia, horúcou a suchou pokožkou, človek môže aj omdlieť (typicky napríklad v preplnenom dusnom dopravnom prostriedku). Postihnutý môže mať pocit omámenia, zmätenosti, úzkosti, môžu sa dostaviť aj kŕče. Ako prvú pomoc je nutné premiestniť postihnutého na chladné miesto, uvoľniť mu odev a dať ho do polohy v ľahu so zdvihnutými dolnými končatinami. Vhodný je chladný kúpeľ alebo aspoň utieranie pokožky chladnou vodou. Ak nie je porušené vedomie, je potrebné zaistiť dostatočný prísun tekutín. Vo vážnejších prípadoch je nutné privolať lekársku pomoc.

Úžeh vzniká pri pobyte na priamom slnku, najmä s nepokrytou hlavou. Väčšie riziko vzniku úžehu majú ľudia so svetlou pleťou. Vplyvom slnečného žiarenia pokožka sčervenie, môže sa až spáliť, a niekedy sa dokonca vytvoria pľuzgiere. Postihnutý trpí bolesťou hlavy, celkovou nevoľnosťou, vracia a má mihanie pred očami. Prvá pomoc a prevencia sú rovnaké ako pri úpale.

 

Pobyt pri mori?

Má na pacientov s CHOCHP pozitívny vplyv? Jednozačne áno a ideálne je pri mori tiež cvičiť. Je pochopiteľne lepšie vyhnúť sa obdobiam, keď je tam najväčšia horúčava, teda júlu a augustu.

 

Letné cestovanie?

Dýchacie ťažkosti pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc môžu byť veľkou prekážkou letného cestovania. My, ktorí už o svojej chorobe vieme, musíme navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý nás vybaví potrebnými liekmi na celý čas pobytu. So svojím lekárom sa tiež poradíme o vhodnosti destinácie, do ktorej chceme vycestovať.

 

Slnko a pokožka?

Aj keď sa ako pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc slnku radšej vyhýbame, nemôžeme mu uniknúť. Slnečné lúče sú všade a prenikajú do pokožky. Jej celková plocha je 2 m2, a je teda najväčším ľudským orgánom. Pokožka nie je len našou ochranou proti vonkajším vplyvom. Je tiež dôležitým vylučovacím orgánom. Pokožkou sa totiž pri potení vylučuje voda a niektoré škodlivé toxíny. Sú v nej uložené telieska, pomocou ktorých vnímame teplo, chlad a bolesť. V neposlednom rade sa v pokožke tvorí pôsobením slnečného žiarenia vitamín D. Pokožka má obmedzenú schopnosť regenerácie, a preto sa všetky poškodenia pokožky a nešetrné zaobchádzanie veľmi ťažko naprávajú. Kožné problémy sa však nemusia prejaviť okamžite, ale možno až po rokoch. Čím svetlejší je náš typ pokožky, tým kratšie sa môžeme nechránení vystavovať UV žiareniu. Slnko má pozitívne aj negatívne účinky na náš organizmus. Medzi tie pozitívne iste patrí „dobrá nálada“ (odbúranie stresu a sezónnej depresie). A čo nadmerná slnečná záťaž spôsobuje? Okrem spálenia, slnečných vyrážok, vzniku pigmentových škvŕn, rizika rakoviny kože a jej starnutia je to aj zníženie imunity.

 

 

 

 

Krémy na opaľovanie?

Na trhu je dostatok produktov na opaľovanie. Sú to najrôznejšie opaľovacie krémy, oleje, emulzie či mlieka s ochranným faktorom. Čím je faktor vyšší, tým lepšie ochráni našu pokožku pred spálením. V lete v čase najvyššej slnečnej aktivity používame kvalitné krémy, nosíme odev a pokrývku hlavy alebo sa zdržiavame v tieni.

 

Leto nech je pochválené!